Oferta wynajmu mieszkań
Lokale mieszkalne
Oferty zamian międzylokatorskich
Lokale użytkowe, garaże, dzierżawy gruntów
Zajęcia gruntu, służebności
Jak załatwić sprawę w ZBiLK?
Zamówienia publiczne
Pobierz
Galeria
Dla mediów
Biuletyn Informacji Publicznej
Wspólnoty Mieszkaniowe ZBiLK
Rejestr petycji
Skargi i wnioski
Ochrona danych osobowych / RODO
Zielone Podwórka Szczecina
Oferty pracy

Biuletyn Informacji Publicznej
Ochrona danych osobowych - RODO


UWAGA! POZYCJA ARCHIWALNA.Palenie z głową nie szkodzi


Sprawny piec, drożne kominy i sposób palenia - to wszystko także wpływa na jakość powietrza w mieście. Co roku w mieszkaniach komunalnych wykonuje się prace zduńskie i kominiarskie. Dodatkowo specjaliści radzą jak palić, aby nie dymić i nie powodować smogu.

Oprócz działań inwestycyjnych czyli wymiany pieców kaflowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, miasto systematycznie dba także o piece i kominy w mieszkaniach komunalnych. Co roku stawia się nowe piece lub przeprowadza generalny remont już używanych. W sumie dotyczy to rocznie ponad 200 pieców kaflowych. Zakres tych prac to m.in: budowa pieca od nowa, wymiana całości wnętrza, oczyszczenie lub wymiana kafli, wymiana starych elementów np. uszkodzonej rury, drzwiczek i rusztu piecowego. Zdunowie na zlecenie miasto także uczą najemców jak prawidłowo palić w piecu, aby urządzenie jak najdłużej było sprawne oraz w jak najmniejszym stopniu przyczyniało się do zanieczyszczeń powietrza.

Jak podkreślają specjaliści, przede wszystkim ważny jest rodzaj opału. Najlepiej stosować wysokiej jakości węgiel np ten z polskich kopalni, suche drewno lub brykiet. Sprawne piece kaflowe są urządzeniami bardzo wydajnymi. Wystarczy palić w nich ok. 1,5 godziny, stosując np. 5 kg węgla, aby taki piec trzymał ciepło ok doby. Inaczej sprawa wygląda z piecami C.O i kominkami, w których palić trzeba "na okrągło", by uzyskać ciepłą wodę i nagrzane kaloryfery. Ważną rolę odgrywają mieszkańcy i ich świadomość. To po ich stronie leży wybór właściwego opału, a także drobne naprawy pieców i prawidłowe w nich palenie.

Ponadto na zlecenie miasta kominiarze wykonują prace, które także mają ważny wpływ na jakość powietrza: kontrolują, dbają o drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, robią regularne przeglądy itp.

Obecnie w zasobie komunalnym znajduje się blisko 18 tys. lokali mieszkalnych, z czego ok 35% lokali jest ogrzewana piecami kaflowymi (ok. 6500). Pozostałe 65% mieszkań podłączona jest do sieci miejskiej, ogrzewane jest gazem lub elektrycznie.


Galeria zdjęć: