Program organizowany jest po raz siódmy. Przez ostatnie lata udało się zrealizować 78 projektów, które nadały nowe życie szczecińskim podwórkom. Najważniejszym celem programu jest poprawa warunków i estetyki otoczenia budynków, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku oraz placów zabaw dla dzieci.
- Wszystkie odnowione podwórka nadają kamienicom i osiedlom nowe oblicze, miejsc bardziej zielonych i przystępnych. Są idealnymi miejscami do rekreacji, wypoczynku i spędzenia czasu na świeżym powietrzu – mówiła Ogrodnik Miejska Magdalena Grycko, podczas rozstrzygnięcia tegorocznej edycji programu.
W tym roku Zielone Podwórka powstaną przy następujących wspólnotach:
· Jagiellońska 1, 2
· Janickiego 19
· Kadłubka 21-24
· Kopernika 1
· Krzywoustego 27
· Zakopiańska 15-16
· Wielkopolska 26
· Wyszyńskiego 16-22.
Zwycięskie projekty komisja wybrała spośród 26 wniosków złożonych w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych. Łączna kwota dofinansowania w bieżącym roku wyniesie 550 tys. zł.
- Warto podkreślić, że program „Zielone Podwórka” został doceniony i wyróżniony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pokazuje to, jak ważny jest to program dla Szczecina. Kierujemy nasza pomoc do wszystkich osób i środowisk, które chcą zmienić swoje otoczenie. Dzięki temu budujemy postawę obywatelską, tworzymy dobro wspólne – powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
W 2013 roku program „Zielone podwórka” został nominowany do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zielone Podwórka zostały docenione szczególne działania na rzecz dobra społeczeństwa.
Ponadto w ramach kolejnej edycji programu przed Urzędem Miasta Szczecin na Placu Armii Krajowej stanie wystawa, prezentująca zmianę szczecińskich podwórek w kolejnych latach trwania programu. Wystawę oglądać można do 22 kwietnia.