Jak bardzo istotnym jest problem przyrostu zaległości czynszowych wskazał Prezydent i Radni Miasta Szczecin, którzy w dniu 8 grudnia 2014 roku podpisali Drugie Porozumienie Programowe dla Szczecina. W ramach tego dokumentu zobowiązali się oni do szczególnej troski w rozwiązywaniu problemów mieszkańców, w tym także tych związanych z brakiem opłat czynszowych. Konsekwencją tych działań jest przyjęta na sesji 15 grudnia 2015 roku. zamiana tzw. uchwały umorzeniowej, w ramach której zaproponowano nowe warianty pomocy dłużnikom w zakresie umorzenia odsetek:
§ 4. 1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub w części na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interes publiczny.
2. W przypadku lokali mieszkalnych, będących w zasobach Gminy Miasto Szczecin w szczególnych przypadkach należności pieniężne mogą być umorzone w całości lub w części, gdy zamiana lokalu następuje na tańszy w utrzymaniu.
§ 5. 1. Na wniosek dłużnika mogą być umarzane odsetki od należności głównej z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego, znajdującego się w zasobach Gminy Miasto Szczecin, jeżeli zachodzi ważny interes dłużnika, w szczególności w sytuacji:
1) jednorazowej spłaty należności głównej i kosztów dochodzenia roszczeń,
2) rozłożenia na raty należności głównej i kosztów dochodzenia roszczeń.
2. Umorzenie odsetek w przypadku, określonym w ust. 1 pkt 2), nastąpi na podstawie jednostronnego oświadczenia woli, w terminie 3 lat od dnia rozłożenia płatności należności na raty, po wywiązaniu się przez dłużnika z następujących warunków:
1) złożenia wniosku o rozłożenie na raty należności głównej i kosztów dochodzenia roszczeń wraz z wnioskiem o umorzenie odsetek, w którym dłużnik uzna dług,
2) spłacenia rozłożonego na raty zadłużenia w okresie 3 lat od dnia rozłożenia płatności należności na raty. Spłata ma nastąpić w wysokości co najmniej równej sumie rat za okres 3 lat. Wysokość rat oraz terminy ich zapłaty określone zostaną w umowie lub jednostronne oświadczenie woli
§ 6. Umorzenie wierzytelności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.
W celu praktyczniejszego wykonywania obowiązków dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych związanych z działalnością swojej jednostki, zaproponowano zgodnie
z ustawą o finansach publicznych zwiększenie im możliwości umorzenia należności do kwoty 40.000 zł. (§ 13 ust. 3).
Cały tekst uchwały w załączniku poniżej.