Ustanowienie służebności gruntowej, polegającej na prawie przechodu, przejazdu i innych na nieruchomościach gminnych na rzecz osób fizycznych i jednostek organizacyjnych
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.), art. 145, 285, 289 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), art. 4 ust. 1 Załącznika Nr 1 do Uchwały Rady Miasta Szczecina z dnia 29 grudnia 1997 r. w sprawie określenia zasad prowadzenia przez Prezydenta Miasta gospodarki majątkiem Gminy Szczecin w zakresie: nabywania, zbywania i obciążania zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania, wynajmowania i użyczania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony (Nr XLI/521/97 z późniejszymi zmianami).
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
1. "Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej, polegającej na prawie przechodu i przejazdu przez nieruchomość gminną na rzecz osób fizycznych i jednostek organizacyjnych".
2. Załączniki:
· odpis z księgi wieczystej nieruchomości władnącej,
· 2 egz. Aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej z geodezyjnym opracowaniem przebiegu drogi służebnej wraz z podaniem jej powierzchni,
· odpis KRS w przypadku jednostek organizacyjnych.
II. OPŁATY:
Wycena wartości służebności gruntowej przez rzeczoznawcę, zlecana w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Koszty wyceny, notarialne i sądowe ustanowienia służebności ponosi wnioskodawca.
III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Do 210 dni, od daty złożenia kompletu dokumentów. Sprawa rozstrzygana jest w trybie cywilnoprawnym. Terminy wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego nie mają zastosowania.
IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
ZBiLK – Dział Nadzoru Właścicielskiego
V. TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.
VI. WNIOSEK – DO POBRANIA