Oferta wynajmu mieszkań
Jak uzyskać mieszkanie?
Lokale mieszkalne
Oferty zamian międzylokatorskich
Lokale użytkowe, garaże, dzierżawy gruntów
Zajęcia gruntu, służebności
Jak załatwić sprawę w ZBiLK?
Zamówienia publiczne
Pobierz
Galeria
Dla mediów
Biuletyn Informacji Publicznej
Wspólnoty Mieszkaniowe ZBiLK
Rejestr petycji
Skargi i wnioski
Ochrona danych osobowych / RODO
Zielone Podwórka Szczecina
Oferty pracy

Biuletyn Informacji Publicznej
Ochrona danych osobowych - RODO

Płacą o wiele mniej za mieszkanie


Nawet o połowę niższy czynsz. Takie możliwości mieszkańcom lokali komunalnych dają przepisy wprowadzone w ubiegłym roku w Szczecinie. Do tej pory wpłynęło 2000 wniosków o udzielenie ulgi.

Lokatorzy mieszkań komunalnych cały czas mogą starać się o obniżkę czynszu. To jest konkretna pomoc dla nich . Na przykład za mieszkanie przy ul. Kopernika o pow. ok 60 m2 przy uwzględnieniu 50 proc. obniżki opłaty czynszowe (bez mediów) wynoszą jedynie 175 zł miesięcznie. Z kolei za lokal przy ul. Boh. Warszawy o pow. 26 m2, czynsz z taką samą ulgą wyniesie ok 90 zł. Bez obniżki opłaty byłby dwa razy takie.

Obowiązujące od listopada przepisy zwiększyły wysokość obniżki czynszu. Dziś wynoszą one 25%, 40% i na 50%. O ulgi mogą ubiegać się najemcy mieszkań komunalnych oraz z zasobu dwóch Towarzystw Budownictwa Społecznego. System obniżek ma na celu wsparcie lokatorów mieszkań o czynszu komunalnym, którzy osiągają najniższe dochody.

O obniżkę mogą ubiegać się również od listopada najemcy mieszkań komunalnych, którzy posiadają zadłużenie, ale spłacają je w ramach zawartej ugody. Wśród wnioskujących znajduje się obecnie blisko 200 dłużników, którzy regulują swoje zaległości.

Aby otrzymać obniżkę należy złożyć wniosek, deklarację osiąganych dochodów, zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające dochody.

Więcej na ten temat w zakładce Obniżki