Oferta wynajmu mieszkań
Lokale mieszkalne
Oferty zamian międzylokatorskich
Lokale użytkowe, garaże, dzierżawy gruntów
Zajęcia gruntu, służebności
Jak załatwić sprawę w ZBiLK?
Zamówienia publiczne
Pobierz
Galeria
Dla mediów
Biuletyn Informacji Publicznej
Wspólnoty Mieszkaniowe ZBiLK
Rejestr petycji
Skargi i wnioski
Ochrona danych osobowych / RODO
Zielone Podwórka Szczecina
Oferty pracy

Biuletyn Informacji Publicznej
Ochrona danych osobowych - RODO


UWAGA! POZYCJA ARCHIWALNA.Zielone miasto: Jeszcze więcej zielonych podwórek i przedogródków


Znamy już adresy wspólnot mieszkaniowych, które otrzymają dofinansowanie od miasta w ramach programów Zielone Podwórka oraz Zielone Przedogródki. W tym roku 25 miejsc przejdzie kompleksową metamorfozę.


Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji programów odbyło się na jednym z zagospodarowanych podwórek przy ul. Włościańskiej.

Wśród tych budynków, które w ostatnich latach zyskały nową elewację, zagospodarowane tutaj podwórka dopełniają przestrzeń. Dzięki niej mieszkańcy mogą żyć w przyjaznych warunkach - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina - W ostatnich dziesięciu latach udało się w taki sposób zmienić ponad sto podwórek w różnych częściach miasta.

W tegorocznym naborze wpłynęło 34. wnioski w ramach programów Zielone Podwórka i Zielone Przedogródki. Do podziału było 3 mln złotych. Komisja konkursowa przyznała dofinansowanie do 25 projektów.

Na szczególną uwagę zasługuje duży projekt, w który zaangażowało się aż pięć wspólnot mieszkaniowych. Inwestycja będzie tam obejmowała 2600 m2 obszaru. I to jest novum - mówi Lilla Królikowska, dyrektor ZBiLK i przewodnicząca komisji konkursowej - Jednak wszystkie projekty są ciekawe i wg nas warto je wesprzeć.

Zielone Podwórka powstaną przy:
- ul. Barbary 6, Kołłątaja 29-30, Długosza 5-7,Długosza 8-9a, Długosza 10/Niemcewicza 12 (5 wspólnot, jeden wspólny teren - jedna inwestycja)
- Edmunda Bałuki 7-9a
- Herbowa 24-26
- Narutowicza 1-4 , 3-go Maja 11,12
- Staromiejska 1/ Wyszyńskiego 9-17
- Orzeszkowej 17-17b
- Malczewskiego 13-16
- Małopolska 55-57
- Kaszubska 63-64
- Niepodległości 13-16/ Tkacka 28
- Papieża Jana Pawła II 46-49a

Zielone Przedogródki powstaną przy:
- Monte Cassino 12 
- Monte Cassino 10
- Monte Cassino 7
- H.Pobożnego 14
- Jagiellońska 80
- Piastów 73
- Piastów 71
- Małopolska 46, 46a, 46b
- Wróblewskiego 1-5
- Kr. Korony Polskiej 26
- Śląska 8
- Bol.Śmiałego 44
- Swarożyca 6
- Papieża Jana Pawła II 40

Wszystkie te projekty są ciekawe i trafne. Cieszy mnie dobór roślin i to że mieszkańcy zauważają potrzebę zieleni wokół siebie - mówiła Magdalena Grycko, ogrodnik miasta i członek komisji - Mieszkańcy coraz dojrzalej podchodzą do tych programów, wybierają nasadzenia, które są łatwe w pielęgnacji a jednocześnie ładnie się prezentują.

Zielone Podwórka Szczecina to program, który pozwala na zmianę szarych, brzydkich miejskich podwórek w miejsca przyjazne mieszkańcom. Dzięki niemu powstają zielone oazy spokoju, place zabaw, miejsca sąsiedzkich spotkań i odpoczynku.Pierwsze Zielone Podwórka pojawiły się na mapie Szczecina w 2008 roku. Przez 10 lat trwania programu odebranych zostało już 113 projektów. W ramach programu wspólnoty otrzymały dofinansowania ponad 10 mln zł.
Zielone Przedogródki. Program ruszył w 2015 r. Dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie zagospodarowania terenu przed wejściem do budynku. Przedogródki możemy podziwiać np. wzdłuż al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Armii Krajowej przy ul. Wielkopolskiej i ul. Bolesława Śmiałego. W ciągu trzech lat programu zrealizowano 37 projektów, które gmina dofinansowała kwotą 2,2 mln zł.
W sumie Gmina pokryje 75% kosztów inwestycji. Wyjątkiem jest tworzenie placów zabaw, których koszt zostanie sfinansowany aż w 95%. Oba programy realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.
Klimat dla Zdrowia. Programy: Zielone Podwórka i Zielone Przedogródki takze wspisuja się w szerszy projekt miasta Klimat dla Zdrowia. To szereg działań, które realnie poprawiają warunki życia i pozytywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Tworzą one spójną i kompleksową strategię, która obejmuje trzy główne obszary: powietrze, wodę i przyrodę. W ramach programu MEWA wspieramy wymianę pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła, dzięki czemu będziemy oddychać czystszym powietrzem. Program PLATAN to przede wszystkim dbałość o zieleń miejską. Tylko w tym roku przybędzie nam 500 drzew i krzewów. Natomiast program LILIA to nasze inwestycje na rzecz czystej wody, tej którą pijemy i tej, która nas otacza. Do tego dochodzi jeszcze edukacja dzieci i młodzieży w tematach ekologii i zdrowego stylu życia. Partnerem w tych działaniach jest EcoGenerator.
Więcej szczegółów na stronie: www.szczecin.eu/ZieloneMiasto 

Galeria zdjęć: