Podstawa prawna – ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Procedura windykacji odbywa się przez:
- wysłanie najemcom i osobom korzystającym z lokali komunalnych bez tytułu prawnego wezwań do zapłaty,
- wypowiedzenie umów najmu
- kierowanie spraw o zapłatę należności na drogę postępowania sądowego
- występowanie na drogę postępowania egzekucyjnego
- dokonywanie wpisów nierzetelnych dłużników do Krajowego Rejestru Długów.
Współpraca z Krajowym Rejestrem Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.:
- informowanie najemców lokali mieszkalnych o zamiarze dokonania wpisu w KRD w przypadku nieuregulowania zadłużenia
- dokonywanie wpisów w KRD
- bieżąca obsługa rejestru dłużników.
Informacje o nieuregulowanych zobowiązaniach, zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r. (Dz.U. nr 81, poz. 530), będą przekazywane do krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Armii Ludowej 21.
Informacja o zadłużeniu upubliczniona będzie w systemie KRD do dnia zapłaty lub 10 lat od daty dokonania wpisu.
Umieszczenie informacji o zobowiązaniach w Krajowym Rejestrze Długów skutkuje ograniczeniem możliwości swobodnego funkcjonowania na rynku konsumenckim lub prowadzenia działalności gospodarczej, nawet do 10 lat.
Dłużnicy notowani w KRD napotykają na znaczne utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych (kredyty, zakupy ratalne, leasing) telekomunikacyjnych (możliwość kupna telefonu w abonamencie), multimedialnych (telewizja kablowa, szerokopasmowy dostęp do Internetu), wynajmu lokali (mieszkania, biura, maszyny) itp.
Banki, firmy leasingowe i pośrednictwa ratalnego, operatorzy telefoniczni, telewizje kablowe i wiele innych firm może w takim przypadku odmówić współpracy albo zaoferować ją na gorszych warunkach